Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Що про PrEP думають чоловіки, які займаються сексом із жінками?

Що про PrEP думають чоловіки, які займаються сексом із жінками?

24/08/2021

Проведене серед гетеросексуальних чоловіків у Есватіні дослідження поряд з низьким рівнем використання та високим рівнем припинення вживання PrEP виявило неоднозначні (зумовлені стигмою, пов'язаною з ВІЛ) погляди на доконтактну профілактику.

Дослідження в Есватіні, де 27% населення живе з ВІЛ, дало важливе уявлення про погляди гетеросексуальних чоловіків на доконтактну профілактику ВІЛ (PrEP).

Дослідження є частиною новаторського випробування, яке пропонувало PrEP чоловікам і жінкам-відвідувачам шести клінік охорони здоров’я регіону Хохо між 2017 і 2019 рр. Тих, кому пропонували PrEP, оцінили як таких, що перебувають під підвищеним ризиком інфікування ВІЛ – або на основі нещодавньої сексуальної поведінки або належності до однієї з груп ризику, наприклад, партнери з пар зі змішаним статусом (коли один із партнерів живе з ВІЛ, а інший –  ні).

Це дослідження базується на даних цих оцінювань, а також поглиблених інтерв'ю та дискусіях у фокус-групах. Чоловіки, залучені до дослідження, або приймали PrEP, або отримували пропозиції його вживати. Також були включені думки постачальників PrEP, керівників спільнот і чоловіків із загальної маси населення.

З усіх людей, які почали приймати PrEP у клініках, лише третина (29%) були чоловіками. Більшість із них були віком 26-35 років, хоча чоловіки, яким найбільше загрожує ВІЛ, були старшими за цей вік. Близько 40% чоловіків, які приймали PrEP, мали кількох партнерів. На додаток, половина чоловіків, які починали курси PrEP, припиняли його використовувати вже за місяць, а за пів року доконтактну профілактику покидало 70%.

Загалом чоловіки називали тестування на ВІЛ основною причиною не приймати PrEP, навіть якщо вони відчували себе в зоні ризику ВІЛ. Мужчини також переживають, що щоденний прийом антиретровірусних препаратів може призвести до помилкового сприйняття їх як ВІЛ-інфікованих. Обидва ці фактори свідчать про те, що пов’язана з ВІЛ стигма є основною перешкодою для сприйняття PrEP серед гетеросексуальних чоловіків.

Також однією з головних причин не приймати PrEP чоловіки називали побічні ефекти (очікувані або перенесені). Іншою перешкодою став щоденний прийом таблеток. Однак, більшість мужчин-користувачів PrEP заявили, що приймати таблетки щодня в кінцевому підсумку виявилося не так складно.

Чоловіки першочергово розглядали PrEP як інструмент власного захисту. Однак деякі зазначали, що вживали його для захисту своїх партнерок чи сім'ї. Найважливішими причинами для прийому PrEP, які називали чоловіки, були страх заразитися ВІЛ (32%), наявність кількох партнерів (18%), відсутність інформації про ВІЛ-статус партнера (15%) і перебування в стосунках зі змішаним статусом (14%).

Подібність між вживанням PrEP та антиретровірусної терапії (АРТ) позитивно вплинула на прихильність до спільного прийому таблеток парами зі змішаним статусом. Але схожість між PrEP та АРТ може призвести до помилкової думки, що покидати АРТ нормально, оскільки PrEP можна зупиняти та відновлювати. Це момент ймовірного занепокоєння.

У дослідженні багато чоловіків ставилися до PrEP позитивно. Деякі розглядали його як інструмент більшої близькості та задоволення в порівнянні з захищеним сексом та як спосіб подолання проблем з ерекцією, викликаною презервативами. Вони також надали перевагу таблеткам, оскільки правильне використання презервативів може бути ускладненим, особливо у стані алкогольного сп'яніння.

Сумніви у вірності партнерів або їхніх ВІЛ-статусах розглядали як підстави для прийому PrEP. Можливість або неможливість говорити про PrEP зі своїм партнером також відігравала важливу роль як для початку курсу, так і для відмови від PrEP.

Близько половини чоловіків на PrEP заявили про намір зменшити або припинити використання презервативів. Але не менше учасників сказали, що продовжуватимуть використовувати презервативи, оскільки PrEP не захищає ні від чого іншого, крім ВІЛ.

Більшість чоловіків на PrEP повідомили про таку ж кількість сексуальних партнерів, як і до початку використання профілактики.

Дружні до чоловіків локації, як-от стоянки таксі, церкви та спортивні матчі, були запропоновані як ефективніші місця привернення уваги чоловіків до PrEP – оскільки чоловіки зазвичай уникають медичних клінік.

Для тестування орієнтованих на чоловіків освітніх заходів та послуг з PrEP у спільнотах та місцях, де збираються чоловіки, а також розуміння перешкод і сприятливих умов на шляху до PrEP чоловіків, які мають статеві стосунки з жінками, потрібні подальші дослідження.