Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Що повинні знати клініцисти про старт, припинення та відновлення вживання PrEP

Що повинні знати клініцисти про старт, припинення та відновлення вживання PrEP

20/08/2021

Потреба у доконтактній профілактиці ВІЛ напряму залежить від ризиковості сексуальної поведінки.

Потреба у доконтактній профілактиці ВІЛ напряму залежить від ризиковості сексуальної поведінки. У нещодавньому огляді, опублікованому в медичному журналі "The Lancet HIV", дослідники розглянули сучасні рекомендації та клінічні наслідки початку, припинення та відновлення щоденного прийому PrEP.

 

Щоб обговорити те, що клініцисти повинні знати про безпечне припинення прийому PrEP, дозування для початку або відновлення вживання препаратів та ризикову поведінку, яка вимагає від пацієнтів поновлення профілактики ВІЛ, ресурс Healio поспілкувався з однією з авторів матеріалу – доктором медичних наук, терапевтом Університету Північної Кароліни з Чапел-Хілл Сарою Е. Рутштайн.

 

– Коли пацієнтам безпечно припиняти застосування PrEP?

 

– Відповідь проста: припинити прийом PrEP можна тоді, коли ви більше не ризикуєте підхопити ВІЛ. Інтуїтивно, але правдиво, зрозуміти, коли безпечно переставати вживати PrEP, далеко не просто. Серед кількох прикладів, які я наводжу своїм пацієнтам, – належність до таких категорій:

  • перебування у моногамних серодискордантних стосунках, де ВІЛ-інфіковані партнери вживають антиретровірусну терапію;
  • перебування у моногамних сероконкордантних стосунках;
  • послідовне і правильне використання презервативів;
  • утримання від будь-якої сексуальної активності.

Деякі рекомендації дотримуються думки, що якщо користувачі PrEP вживали його щодня, їм слід продовжувати приймати медикаменти ще протягом 28 днів після останнього ризикового сексуального контакту, перш ніж припинити це. Такі поради екстрапольовані з рекомендацій щодо доконтактної профілактики, а потреба у місяці вживання PrEP після останнього гіпотетичного контакту з ВІЛ є ділянкою, яка потребує подальших досліджень. Інші рекомендації (Центрів з контролю та профілактики захворювань США, Міжнародного товариства СНІДу, Британської асоціації ВІЛ тощо) радять приймати PrEP впродовж 7-10 днів після останнього ризикового контакту. Чоловікам, які мають статеві стосунки з чоловіками та використовують режим дозування PrEP з прив’язкою до подій (режим вживання "2+1+1"), більшість рекомендацій пропонують продовжувати вживання PrEP протягом 2 днів після останнього статевого акту. Я вважаю, що одним з основних викликів для безпечного припинення доконтактної профілактики є можливість прогнозувати, як довго триватиме період зниженого ризику інфікування, адже ризик підхопити ВІЛ – динамічний. Ключовим аспектом безпечного припинення курсу PrEP є складання плану того, як і коли пацієнту слід розглянути можливість відновлення доконтактної профілактики.

 

– У чому різниця між сприйняттям ризику та ризиковою поведінкою?

 

– Сприйняття ризику – це те, як особа сприймає власний ризик, тоді як ризикова поведінка – це фактичні дії (наприклад, секс без бар’єрного захисту, велика кількість сексуальних партнерів з невідомим ВІЛ-статусом тощо). Численні дослідження продемонстрували, що наше сприйняття ризику часто не узгоджується з нашою фактичною поведінкою щодо нього. Отже, в контексті ВІЛ-інфекції особа може сприймати себе такою, що перебуває у зоні низького або нульового ризику зараження ВІЛ, тоді як насправді її дії є такими, що зазвичай пов’язані з підвищеним ризиком підхоплення ВІЛ-інфекції. Причини таких розбіжностей багатофакторні, але мають важливі наслідки для використання PrEP та тривалості його вживання.

 

– Що клініцисти повинні знати про дозування PrEP для пацієнтів, які припиняють вживати доконтактну профілактику?

 

– Я думаю, це "рухома ціль", а рекомендації щодо того, як довго особа повинна продовжувати приймати PrEP після останнього потенційного контакту з ВІЛ, змінюються. На сьогодні одним з ключових моментів, які потрібно знати перед початком або припиненням вживання PrEP є те, яким сексом займається ваш пацієнт. Більшість рекомендацій погоджуються з тим, що користувачі PrEP за схемою "на вимогу", які потрапляють під ризик інфікування ВІЛ через рецептивний анальний секс, повинні продовжувати приймати PrEP протягом 2 днів після останнього контакту. Якщо ризик інфікування несе вагінальний секс, рекомендації коливаються в періоді між 7 та 28 днями після останнього можливого контакту з ВІЛ.

 

– Коли пацієнту слід відновлювати вживання PrEP? Чи відрізняється дозування для тих, хто вперше стартує курс PrEP, та тих, хто відновлює?

 

– На сьогодні рекомендації для відновлення PrEP ідентичні з показаннями для тих, хто тільки розпочинає курс. Як правило, це ВІЛ-негативні особи, які перебувають під значним ризиком зараження. Особливі умови різнитимуться залежно від регіону та субпопуляції, поширеності ВІЛ, але зазвичай включають чоловіків, які мають статеві стосунки з чоловіками, трансгендерних жінок, людей з ВІЛ-інфікованими партнерами, які не приймають противірусного лікування, та інші групи з підвищеним ризиком, до яких можуть входити особи з недавно перенесеними ІПСШ, працівники секс-індустрії або особи, що вживають ін'єкційні наркотики. Наступною частиною відповіді на питання "коли (повторно) стартувати PrEP" є те, за скільки часу до потенційного контакту з ВІЛ слід починати PrEP, щоб забезпечити захист. Подібно до визначення тривалості вживання PrEP після останнього контакту з ВІЛ, час для досягнення належної концентрації PrEP у крові – теж сфера постійних досліджень. Здебільшого результати досліджень та відповідні рекомендації сходяться на думці, що накопичення достатньої захисної концентрації у цервікавагінальних тканинах займає більше часу, ніж у тканинах прямої кишки. Так званий режим використання PrEP у "прив’язці до подій" (або "на вимогу", або "2+1+1") – скоріше ефективний варіант для чоловіків, які мають статеві стосунки з чоловіками. При цьому початок PrEP передбачає прийом двох таблеток перед анальним статевим актом з високим ризиком інфікування, а потім по одній таблетці на день протягом 2 днів після цього можливого контакту. Гетеросексуальним жінкам, для яких ризик підхопити ВІЛ полягає у вагінальному сексі, для досягнення захисної концентрації деякі рекомендації прописують семиденний період щоденного прийому PrEP перорально, тоді як інші вказують на потребу у 20-денному щоденному вживанні PrEP перорально для накопичення достатнього захисного рівня препарату. Я думаю, що дані більше схиляються до коротшого (тобто 7-денного) періоду. Різниці в дозах PrEP для "початківців" та тих, хто перезапускає його вживання, немає.

 

Подібно до того, як рівень ризику інфікування ВІЛ змінюється з часом, ми також можемо передбачати, що у використанні PrEP зміняться умови старту, зупинення та відновлення вживання. Пацієнтам, постачальникам послуг і розробникам рекомендацій потрібно буде створити стратегії, які допоможуть утримувати людей на PrEP (з належною прихильністю), коли вони цього потребують, і безпечно зорієнтувати при припиненні PrEP, коли препарати більше не потрібні.