Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Дослідження ін'єкційного PrEP повідомляє про найвищу ефективність, виявлену досі для будь-якої форми PrEP у жінок

Дослідження ін'єкційного PrEP повідомляє про найвищу ефективність, виявлену досі для будь-якої форми PrEP у жінок

10/08/2021

Дослідження HPTN084 виявило значно нижчу прихильність серед жінок на схемі щоденного прийому таблеток PrEP

У другому дослідженні ін’єкційного препарату, який використовують для профілактики ВІЛ, рандомізовану фазу припинили раніше. Після того, як стало зрозуміло, що введення жінкам ін’єкцій раз на два місяці майже вдев’ятеро зменшує кількість інфікувань у порівнянні з пероральним вживанням таблеток PrEP.

Дострокове припинення рандомізованої фази дослідження HPTN084 слідує за аналогічним достроковим припиненням його супутнього випробування HPTN083 у травні. В обох дослідженнях порівнювали ефективність стандартного перорального PrEP (щоденні таблетки, що містять препарати тенофовіру дизопроксилу фумарат та емтрицитабін, або TDF/FTC) з ін’єкціями іншого препарату, каботегравіру, який вводили учасникам внутрім’язово що вісім тижнів.

 

HPTN084: дослідження та результати

Дослідження HPTN083 порівнювало ефективність таблеток з ін’єкціями серед 4566 чоловіків-геїв і бісексуалів та трансгендерних жінок у семи країнах на чотирьох континентах. HPTN084 провело те саме порівняння у 3223 жінок-цисгендерів віком 18-45 років у 20 локаціях семи країн Африки на південь від Сахари: Ботсвані, Есватіні, Кенії, Малаві, ПАР, Уганді та Зімбабве. Рівень поширення ВІЛ у цих країнах продовжує бути дуже високим, особливо серед молодих жінок.

В обох дослідженнях було застосоване подвійне плацебо, тобто одна половина учасників отримувала активний ін’єкційний препарат та неактивні таблетки плацебо, а інша – навпаки, неактивні ін’єкції плацебо та активні таблетки TDF/FTC.

Сліпу фазу HPTN084 припинили в понеділок, після того, як стало зрозуміло, що у жінок, які приймають пероральні таблетки, було майже вдев'ятеро більше інфікувань, ніж у тих, хто отримував ін'єкційний препарат. Це ще переконливіша межа переваги для ін’єкційного препарату, ніж у дослідженні HPTN083, де зараження при пероральному вживанні PrEP було майже втричі частішим, ніж при ін’єкційному.

Порівнюючи їх з результатами HPTN083, дані з дослідження HPTN084 є такими. З-поміж 3223 жінок на сьогодні було виявлено 38 випадків ВІЛ (у HPTN083 було 52). Це означає приблизну річну інцидентність ВІЛ серед жінок у дослідженні HPTN084 на рівні 1% та 0,82% серед учасників HPTN083 – тобто одна зі 100 жінок у дослідженні на рік отримувала ВІЛ-позитивний статус.

Однак різниця у захворюваності між досліджуваними групами була більшою у HPTN084, ніж у HPTN083. Серед жінок, які приймали таблетки TDF/FTC, було 34 інфікування та лише чотири у жінок, які отримували ін’єкції каботегравіру. Це дорівнює 1,79% річної захворюваності у жінок на таблетках і лише 0,21% у жінок, яким робили ін’єкції. Це означає у 8,5 раза вищу інцидентність у жінок на таблетках.

Іншими словами, кількість випадків зараження жінок, які отримували каботегравір, становила лише 0,11 від кількості інфікувань жінок, які отримували TDF/FTC – це зниження захворюваності на 89%.

У дослідженні HPTN083 з чоловіками-геями, бісексуалами та трансгендерними жінками відповідні показники становили 1,22% захворюваності на таблетках та 0,41% на ін'єкціях – захворюваність на таблетках майже втричі вища.

Важливо підкреслити, що значну  ефективність спостерігали навіть у жінок, які приймали таблетки PrEP перорально. Щорічний рівень інфікування ВІЛ серед учасниць дослідження, якби їм взагалі не надавали PrEP, безпосередньо визначити не можна. Однак, як заявила у пресрелізі лобістська група AVAC: «За останні 5 років рівень захворюваності у дослідженнях з запобігання зараженню ВІЛ в регіоні за умов ненадання активних препаратів постійно становив близько 4%».

Якщо взяти цю «фонову захворюваність» 4% за основу, то кількість інфікувань жінок, які приймають таблетки, – на 65% нижча.

Це майже те ж саме, що і зниження на 66% кількості випадків, яке спостерігали у жінок на TDF/FTC у дослідженні Partners PrEP, яке, хоча і опублікувало свої результати ще в 2012 році, все ще є одним з небагатьох справді великих досліджень, що дозволяють нам виміряти ефективність PrEP у жінок. Отже, дослідження HPTN084 підтверджує, що пероральний PrEP може і діє серед жінок.

Але якщо порівняти прогнозовану фонову захворюваність у 4% із частотою інфікувань 0,21% у жінок на ін'єкційному PrEP, то це буде дорівнювати ефективності трохи менше ніж 95% – що досить близько до показника рівня зменшення ВІЛ-інфекцій, отриманого у найуспішнішій програмі розгортання PrEP для геїв.

Ось чому HPTN084, можливо, дав більш значний результат, ніж HPTN083: ми ніколи раніше не спостерігали такого зниження рівня захворюваності у цисгендерних жінок, які приймали PrEP.

 

Прихильність може виявитися ключовою

Інший важливий висновок, якого безпосередньо дійшли у HPTN084, – різниця в ефективності зумовлена ​​відносно низьким рівнем прихильності у жінок, які приймали таблетки TDF/FTC перорально. Концентрацію тенофовіру вимірювали у підгрупі з 362 жінок на таблетках.

Рівень тенофовіру був вищим за 0,31 нанограма на мілілітр (нг/мл) крові у менш як двох третин жінок (64%) – що є рівнем, аналогічним прийому тенофовіру впродовж попереднього тижня. На противагу, у дослідженні HPTN083 як мінімум такий показник в крові мали 87% учасників на TDF/FTC.

І менше половини жінок (48%) мали рівень вищий за 40 нг/мл, що вказує на щоденне вживання препаратів. Хоча насправді ця прихильність була вищою, ніж у кількох інших дослідженнях ефективності перорального PrEP у жінок. На противагу цьому, 75% учасників HPTN083 мали показники, що вказували на щоденний прийом.

У жінок, яким вводили ін’єкції, все-таки було чотири випадки інфікування, але це контрастує з 12 у HPTN083.

Єдиними виявленими побічними ефектами, які значно частіше виникали у жінок при застосуванні каботегравіру, були реакції на місці ін'єкції (біль, почервоніння, набряк тощо). Про них повідомляли 32% жінок, які отримували каботегравір, проти 9% на ін'єкціях плацебо. Це доводить, що побічну дію спричинили медикаменти. Однак жодна жінка не покинула дослідження через реакції на місці ін'єкції. Досить очікувано, шлунково-кишкові розлади та нудота частіше виникали в групі TDF/FTC; буде цікаво подивитися, чи вплинули вони на прихильність.

Головний дослідник доктор Сінеад Делані-Моретлве з Університету Вітватерсранда в Йоганнесбурзі оцінила результат як важливий крок уперед у профілактиці ВІЛ серед молодих жінок. На півдні Африки вони вдвічі більше, ніж молоді чоловіки, ризикують підхопити ВІЛ.

Тепер, коли випробування зупинено, учасники будуть проінформовані про результати, а ін’єкції каботегравіру стануть доступними для всіх. Якщо жінки у підрозділі TDF/FTC не бажатимуть отримувати ін’єкційний PrEP, їм будуть запропоновані таблетки TDF/FTC до закінчення запланованого раніше періоду дослідження. Це буде відкрита розширена фаза дослідження HPTN084.

 

Запитання без відповідей

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) привітала це дослідження у пресрелізі. «Ін'єкційний препарат тривалої дії може покращити профілактичний ефект, без покладання на прихильність при щоденному режимі прийому PrEP перорально, а також збільшити вибір варіантів профілактики та прийняття серед PrEP  жінок», – сказано в повідомленні.

Однак ВООЗ попередила, що потрібно було здолати чимало перешкод, перш ніж ін'єкційний PrEP став реальністю для молодих жінок, яким загрожує ВІЛ. А ряд важливих питань залишається без відповіді.

Багато жінок в Африці підхоплюють ВІЛ до 18 років, і ми не знаємо про безпечність препаратів для підлітків. Для вивчення цього у трьох локаціях розпочато дослідження серед дівчат віком від 15 до 18 років.

Ми також не знаємо про безпечність під час вагітності та годування грудьми. Каботегравір схожий до долутегравіру – препарату, який у 2018 році підозрювали у можливому спричиненні неврологічних дефектів у плодів. Після такого розвитку подій учасникам HPTN084 були надані оборотні контрацептиви тривалої дії, тому серед них було дуже мало вагітностей. Останні дані зв'язку між долутегравіром та вродженими вадами розвитку не показали, але моніторинг несприятливих наслідків для вагітності та плоду все ще потрібно проводити під час відкритого етапу HPTN084.

Найбільш спантеличливим питанням без відповіді залишається проблема «довгого хвоста». Ін’єкційний каботегравір, через свою тривалу дію, може зберігатися в організмі понад рік – причому довше у жінок, ніж у чоловіків. За цей час концентрації медикаментів недостатньо для запобігання ВІЛ, але може бути достатньо для формування резистентності, якби хтось інфікувався – як це сталося принаймні в одному задокументованому випадку з іншим ін’єкційним препаратом.

Поточна рекомендація для учасників випробування HPTN084, які припиняють ін’єкції каботегравіру, полягає у вживанні TDF/FTC, щоб «покрити» цей хвіст пероральним режимом. Однак це може бути неможливим, небажаним або не необхідним у реальних умовах. Більше даних про ризики зараження ВІЛ та резистентність можна отримати із відкритого етапу дослідження.

Зрештою, ВООЗ попереджає: незрозуміло, яким чином будуть проводити процедуру профілактики ВІЛ, яка вимагає від ВІЛ-негативних людей робити ін'єкції що вісім тижнів. Низький рівень захворюваності у групах каботегравіру досліджень HPTN083 та HPTN084 свідчить про те, що учасники вчасно відвідували більшість своїх призначень. Але це були клінічні випробування з доступом до додаткових ресурсів для підтримання прихильності. Але те, як це буде здійснено в реальних умовах, а також фінансування, навчання, персонал та матеріально-технічне забезпечення, які можуть знадобитися, потрібно буде оцінити в ході досліджень впровадження, які зараз тривають.

«Важливо також стримати очікування, – додають у ВООЗ. – Є ще деякі важливі питання безпеки та впровадження. Ймовірно, пройде понад рік, перш ніж ін’єкційний каботегравір (CAB LA) стане доступнішим». До тих пір, «пероральний щоденний PrEP залишається ефективним варіантом профілактики для тих, хто перебуває у групі ризику інфікування ВІЛ».

 

Джерела

Пресреліз HPTN: https://www.hptn.org/news-and-events/press-releases/hptn-084-study-demonstrates-superiority-of-cab-la-to-oral-ftctdf-for

Пресреліз ViiV: https://viivhealthcare.com/en-gb/media/press-releases/2020/november/viiv-Healthcare-announces-investigational-injectable-cabotegravir-is-superior-to-oral-standard-of-care-for-HIV-prevention-in-women/

Пресреліз ВООЗ: https://www.who.int/news/item/09-11-2020-trial-results-reveal-that-long-acting-injectable-cabotegravir-as-prep-is-highly-effective-in-preventing-hiv-acquisition-in-women

Пресреліз AVAC: https://www.avac.org/press-release/landmark-trial-finds-injectable-prep-safe-and-effective