Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

PrEP

PrEP "на вимогу" є високоефективним, але декого ця схема може заплутувати

18/07/2021

Громадські консультанти з питань сексуального здоров'я часто стикаються з плутаниною щодо схеми "на вимогу" та пропонують просувати єдиний меседж про те, коли починати та припиняти застосовувати PrEP.

На 24 Міжнародній конференції зі СНІДу (AIDS 2020: Virtual) повідомили дослідники, що навчання відвідувачів клініки сексуального здоров’я в Сан-Франциско щодо PrEP збільшило їхнє бажання використовувати метод переривчастої профілактики ВІЛ. Серед 24% клієнтів, які це робили, кількість нових випадків інфікування та використання постконтактної профілактики (PEP) була низькою.

Однак французьке дослідження показало, що громадські консультанти з питань сексуального здоров'я часто стикаються з плутаниною щодо схеми "на вимогу" та пропонують просувати єдиний меседж про те, коли починати та припиняти застосовувати PrEP. Такий підхід може бути особливо актуальним, оскільки після кризи COVID-19 люди змінюють свою сексуальну поведінку та підходи до використання PrEP.

Щоденне вживання тенофовіру дизопроксилу фумарату / емтрицитабіну (Truvada) схвалене для використання як PrEP у багатьох країнах. У Великобританії та інших країнах, де національні системи охорони здоров’я забезпечують або покривають вартість PrEP повільно, багато людей використовують генерики цих двох препаратів.

Схема PrEP "на вимогу" також відома як "PrEP з прив’язкою до подій" або "PrEP 2-1-1". Вона передбачає прийом двох таблеток за 2-24 години до сексу, прийом однієї таблетки за 24 години після перших двох та останньої таблетки за 24 години після цього.

Французьке дослідження IPERGAY також довело високу ефективність Truvada в якості PrEP для чоловіків-геїв та бісексуалів. Новіші таблетки, тенофовір алафенамід / емтрицитабін (Descovy), схвалені для щоденної схеми PrEP в США, але досі не оцінені в контексті схеми PrEP "на вимогу".

PrEP "на вимогу" схвалено Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Британською асоціацією ВІЛ, Європейським клінічним товариством СНІДу та Міжнародним товариством СНІД-США. Ця схема ще не затверджена Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів і не має рекомендацій Американських центрів з профілактики та контролю захворювань, але деякі американські постачальники вже пропонують її як опцію на додаток до щоденного PrEP.

Джанесса Бруссард, практикуюча медсестра в Magnet, представила результати дослідження демонстраційного проєкту PrEP 2-1-1. Magnet – очолювана медсестрами клініка сексуального здоров’я, що працює під керівництвом Фонду боротьби зі СНІДом Сан-Франциско в районі Кастро.

До аналізу були включені понад 3300 цисгендерних чоловіків та трансжінок. Більшість з них були білими і належали до вікової групи від 18 до 50 років. Вони повинні були мати негативний тест на ВІЛ та гепатит В, нормальну функцію нирок і не приймати замісної гормональної терапії. Ті, хто ризикували підчепити ВІЛ через вагінальний або фронтальний секс, були виключені, оскільки ефективність "PrEP 2-1-1" досі у цій групі не вивчали.

Охочі вживати PrEP були проінформовані про щоденний прийом і схему "на вимогу" та могли вибрати, якому з методів надають перевагу. Крім того, людям, які вже щодня приймали PrEP, розповідали про новіший метод і пропонували можливість на нього перейти.

Клінічні консультанти представляли щоденний PrEP і схему "на вимогу" як однаково ефективні методи. Однак вони зазначали, що "PrEP 2-1-1" може найкраще підходити людям, які займаються сексом рідше одного разу на тиждень, та тим, хто має передбачуване статеве життя, а також порадили, що періодичне вживання PrEP не є способом зменшення побічних ефектів. Учасникам пропонували змінювати стратегії дозування настільки часто, наскільки це було потрібно, виходячи з їхнього власного оцінювання сексуального ризику.

З-поміж PrEP-початківців, 828 (70%) обрали щоденне використання, тоді як 354 (30%) обрали PrEP "на вимогу". Серед поточних щоденних користувачів доконтактної профілактики на PrEP 2-1-1 вирішили перейти 21%. Загалом 24% обрали стратегію "на вимогу", а 3% зазначили, що захотіли вживати PrEP лише тому, що доступний варіант 2-1-1.

Обидві стратегії PrEP виявились високоефективними, а прихильність – високою. Користувачі PrEP на щоденній схемі приймали в середньому 4,8 таблетки на тиждень, тоді як користувачі PrEP 2-1-1 приймали в середньому 1,5. Було виявлено по одній сероконверсії ВІЛ у кожній групі, і обидві були пов’язані з поганою прихильністю. П'ятнадцять людей, які приймали PrEP щодня, і 11 людей, які застосовували PrEP 2-1-1, отримували PEP у зв’язку з пропущеними прийомами медикаментів.

Побічні ефекти в цілому були рідкістю, але частіше виникали у групі PrEP 2-1-1. Найчастіше повідомляли про нудоту, блювоту та діарею. Нудота траплялася приблизно вдвічі частіше у групі "на вимогу", ніж у щоденній групі (6% проти 3%). Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), діагностували з однаковою частотою в обох групах.

 

Запуск і припинення курсу PrEP

Французька громадська організація AIDES пропонувала підтримку новим користувачам PrEP ще на ранніх стадіях дослідження IPERGAY. Французькі рекомендації підтримують як щоденний PrEP, так і "на вимогу".

Підготовлені консультанти AIDES навчають учасників спільноти щодо ВІЛ, ІПСШ, прихильності до PrEP та зменшення шкоди при вживанні рекреаційних наркотиків. Вони доступні для спілкування з новими користувачами PrEP впродовж перших шести місяців з початку курсу PrEP та після кожного медичного прийому.

Медпрацівники громади виявили, що вони отримували найбільше запитань про те, як почати та припинити вживання PrEP, що робити, якщо прийом пропущений або медикаменти вжиті невчасно, та як коригувати PrEP відповідно до ритму статевого життя.

За словами авторів дослідження, ці питання свідчать про те, що настанови та навчальні матеріали не є чіткими та не адаптовані до нових потреб користувачів PrEP, особливо до періодів у житті, коли користувачам потрібно змінити режим.

Щоб спростити питання, консультанти вирішили просувати ідею запуску та припинення PrEP, не виокремлюючи щоденного прийому та схеми "на вимогу". На початку користувачі повинні випити дві таблетки за 2-24 години до того, як вони збираються займатися сексом. Потім вони повинні приймати по одній таблетці на день, поки займаються сексом, а потім по одній таблетці на кожен з двох днів після останнього сексу.

Ця концепція подібна до підходу, пропонованого в рекомендаціях ВООЗ 2019 року щодо PrEP для чоловіків, які мають секс із чоловіками.

 

Список літератури

Бруссард Дж. та співавт. Освіта щодо PrEP 2-1-1 підвищує рівень використання PrEP та зберігає ефективне охоплення профілактикою у великій клініці сексуального здоров'я під керівництвом медсестер у Сан-Франциско. 23 Міжнародна конференція зі СНІДу, реферат OAC0503, 2020.

 

Морель С. та співавт. Подолання роздвоєності у щоденному режимі та PrEP "на вимогу" для ЧСЧ: уроки, отримані в рамках програм підтримки спільноти у Франції. 23 Міжнародна конференція зі СНІДу, реферат PED0759, 2020.