Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Хто припиняє вживання PrEP, і чому?

Хто припиняє вживання PrEP, і чому?

16/10/2019

Об’єктом кількох досліджень, представлених на Х Міжнародній конференції IAS-2019 з питань ВІЛ у Мехіко, були ті, хто припинив прийом доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) після початку використання її в рамках демонстраційного проєкту.

Об’єктом кількох досліджень, представлених на Х Міжнародній конференції IAS-2019 з питань ВІЛ у Мехіко, були ті, хто припинив прийом доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) після початку використання її в рамках демонстраційного проєкту. Їхнім спільним висновком стало те, що молоді люди мають труднощі з підтриманням використання PrEP: у всіх представлених дослідженнях переважно юний вік був найосновнішою ознакою припинення вживання PrEP.

Австралійське дослідження показало досить тривожні факти: після припинення вживання ПрЕП ризик ІПСШ серед учасників був настільки ж високим, як і під час його вживання. Тобто, можна припустити, що після припинення використання доконтактної профілактики ці люди наражаються на такий же ризик ВІЛ, якби вони її ніколи не приймали.

Дослідження PrEPX було демонстраційним заходом, проведеним штатом Вікторія в Австралії. Його розробили з урахуванням конкретних цілей: зменшити захворюваність на ВІЛ на 25% у загальній масі населення та на 30% серед чоловіків-геїв та бісексуалів. З 26 липня 2016 р. до 31 березня 2018 р. в дослідженні взяли участь 4275 осіб, що в 14 разів перевищує річну кількість діагнозів у Вікторії, яка вже мала тенденцію до спаду перед запуском PrEPX. Це найбільша у світі кількість людей, які приймають PrEP відносно кількості виявлених випадків інфікування ВІЛ. Там було отримано 16 689 щоквартальних рецептів PrEP – у середньому 3,9 шт. на особу.

Поточне дослідження проаналізувало 3489 осіб, залучених до жовтня 2017 року. Деякі показники, такі як ризикова сексуальна поведінка, отримані лише від 2900 осіб, які відвідували дослідницькі клініки, що також входили до Австралійської програми співпраці для координованого посиленого спостереження (ACCESS).

Середній вік учасників, які починали вживати PrEP у рамках PrEPX, становив 34 роки, 25% були віком до 29 років. Майже всі, крім 39 трансгендерних жінок (1,1%), були цисгендерними чоловіками-геями або бісексуалами. Чверть учасників раніше приймала ПрЕП, в основному, через участь у пілотному дослідженні Vic-PrEP. Майже три чверті (73%) мали анальний секс без презервативів впродовж трьох місяців перед зарахуванням, 13% вживали метамфетамін, а 5% – ін’єкційні наркотики.

За період дослідження лише 85 осіб (2,4%) офіційно відмовилися від участі, але 877 осіб самоусунулися без попереднього повідомлення (25%). Фактом припинення вживання вважали розрив тривалістю понад 210 днів між останнім рецептом PrEP та будь-яким подальшим призначенням або закінченням дослідження. 275 з 877 учасників (31% або 7,8% всіх учасників) ніколи не повернулися після першого рецепта.

Ті, хто припинив використання PrEP, міг його відновити, і фактично 197 людей – 22% з тих, хто відмовлявся від препаратів, і 5,5% всіх учасників – поновив прийом.

Певні групи людей більше схильні до припинення програми. Як ми зазначали вище, особливо велика ймовірність припинення серед молодих людей: молодь до 29 років на 75% частіше, ніж люди віком 40 років, перестає використовувати препаратів. Учасники, які повідомили про вживання ін'єкційних наркотиків, на 64% частіше відмовлялися від участі в програмі, а люди, які зазначили про вживання метамфетаміну – на 34%. Скеровані на участь у програмі ПрЕП своїми лікарями на 27% частіше відмовлялись від препаратів, ніж ті, хто прийшли в клініку за власним бажанням.

Люди, які постійно користувалися презервативами з випадковими партнерами (у цьому випадку лише пацієнти клініки з програми ACCESS), на 52% частіше за інших відмовлялися від PrEP.

Припинення вживання PrEP не призвело до відмови від послуг сексуального здоров'я. З 743 людей із клініки АССЕС, які перестали приймати препарати доконтактної профілактики, 440 згодом пройшли тест на ВІЛ (59% тих, хто припинив), і з них 158 (34% з протестованих) відновили прийом ПрЕП, що означає: 80% «поверненців» зробили це після тесту на ВІЛ.

Серед людей, які припинили вживання доконтактної профілактики ВІЛ, було виявлено 10 випадків інфікування, що відповідає річній захворюваності на 2,3%. З них двом людям діагноз поставили після другого візиту, що могло означати наявність гострої ВІЛ-інфекції до початку дослідження. Ще чотири не повернулися після отримання першого рецепта. З решти чотирьох двоє мали два рецепти PrEP (один припинив і потім повернувся), а у двох було три, але всі були добре діагностовані після закінчення останнього рецепта – в середньому за 6,5 місяців або 199 днів після цього.

Випадки інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), були однаково поширеними як серед людей, які зупинили вживання ПрЕП, так і тих, хто продовжував його приймати. Діагноз гонорея поставили 7,6% тих, хто залишився на ПрЕП та 8,2% тих, хто припинив користуватися. У випадку хламідіозу показники складали відповідно 7,8% та 8,4%, а сифілісу – 1,6% та 2,6%.

Хоча це і показує, що сам по собі прийом PrEP не спричиняє зростання ризику ІПСШ (а точніше, що припинення його не призводить до падіння цього ризику). Це також означає, що поведінковий ризик зараження ВІЛ для людей, які припиняють PrEP, не нижчий, ніж у людей, які залишаються на ньому; і припинивши, вони опиняються на тому ж рівні ризику, що і до початку програми PrEP.

Презентуючи дослідження, доктор Кетлін Раян з Університету Монаша зазначила про занепокоєння тим, що «люди можуть вважати власні ризики нижчими, ніж вони фактично є». Пропозиції щодо зниження рівня закидання прийому включали навчання людей того, як приймати PrEP з перервами, якщо їхні ризики також непостійні; інформування пацієнтів про гострі побічні ефекти, які можуть виникнути впродовж першого місяця вживання; та надання більшої підтримки, включаючи фінансову допомогу на добирання до клінік.

 

Низький показник припинення використання ПрЕП у Бразилії

Ще одна презентація розповідала про вивчення ризиків припинення вживання серед учасників національної програми PrEP у Бразилії. З січня 2018 року до загальнодержавної програми зарахували 6079 осіб. З них 5388 приходили на наступні прийоми, а 691 (11,4%) – ні. Це низький показник відмови у порівнянні з деякими іншими програмами.

Певні типи людей схильні швидше за інших закидати прийом препаратів. Як і в австралійському дослідженні, молоді люди (в цьому випадку 18-24 роки) більше ніж удвічі частіше припиняли участь у програмі, ніж люди після тридцяти. Жінки-цисгендери припиняли використання ПрЕП більше ніж удвічі частіше за чоловіків-геїв та бісексуалів.

Зупинення програми безхатченками також було під вдвічі більшою загрозою. До інших груп з високою імовірністю припинення ПрЕП належали люди з малонаселеної півночі Бразилії, а також, як і в австралійському дослідженні, секспрацівники та люди, які зверталися по ПрЕП за рекомендацією лікарів, а не за власним бажанням. Люди, які раніше вже приймали PrEP, на 30% рідше припиняли доконтактну профілактику ВІЛ.