Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Служби профілактики ВІЛ нехтують чорношкірими жінками, але їм теж потрібен доступ до PrEP

Служби профілактики ВІЛ нехтують чорношкірими жінками, але їм теж потрібен доступ до PrEP

13/10/2019

Коли передові ЗМІ говорять про PrEP та ВІЛ, вони роблять це голосами білих чоловіків-геїв чи медичної спільноти, часто через накидання статистичних даних щодо поширеності ВІЛ у Африці на південь від Сахари.

Коли передові ЗМІ говорять про PrEP та ВІЛ, вони роблять це голосами білих чоловіків-геїв чи медичної спільноти, часто через накидання статистичних даних щодо поширеності ВІЛ у Африці на південь від Сахари. Ці точки зору – ключові частини дискусії, але де голоси та переживання чорношкірих людей, зокрема, жінок та ЛГБТ-людей?

Попри визнання «кольорових» спільнот такими, що перебувають у зоні більшого ризику ВІЛ та ІПСШ у порівнянні з іншими групами населення, чорношкірі жінки в розрізі поліпшення та охорони свого сексуального здоров'я залишені позаду. Дані агенції Public Health England свідчать, що небілі люди продовжують демонструвати непропорційно високі показники ІПСШ та ВІЛ з цілого ряду причин, а клінічні дослідження як на Північному Заході, так і на Південному Сході країни показують, що чорношкірі жінки набагато рідше відвідують медичні заклади сексуального здоров'я. Такі служби для них не працюють, і потрібно розібратися, чому.

 

Що таке PrEP, і хто може його приймати?

Одна з найбільших прогалин в охороні здоров'я стає очевидною на прикладі доступу до PrEP – пероральних препаратів, які приймають для зменшення ризику передачі ВІЛ. ПрЕП затверджений з FDA (Управлінням продовольства і медикаментів США) з 2012 року, але NHS (Національна служба охорони здоров'я Великобританії) застосовує його лише з 2018 року, і то наразі лише як частину випробування придатності, відомого як дослідження IMPACT. Вважають, що ефективність PrEP у разі правильного вживання сягає 98%, а побічні ефекти мінімальні. Його можуть приймати особи будь-якої статі, як цис-, так і трансгендерні, для захисту від передачі ВІЛ шляхом анального, вагінального та орального сексу. Саме з використанням PrEP пов'язують зниження більш ніж на третину передачі ВІЛ серед чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ) у Лондоні у 2015-2017 роках.

В Англії приблизно 13 000 людей зараз вживає PrEP в рамках випробування IMPACT (яке, скоріше, досліджує правильність надання пов'язаних з доконтактною профілактикою ВІЛ послуг, а не дію препаратів), і значно більше осіб купує його в Інтернеті. І хоча це й фантастичні новини, існує побоювання, що дослідження наразі мають надто вузьке охоплення: ранні результати свідчать про те, що близько 4% учасників випробувань не є чоловіками, які мають секс із чоловіками. Іншими словами, лише 4% піддослідних – цис- або трансгендерні жінки. І це проблема, адже більше третини людей, які користуються послугами з ВІЛ, – це жінки. Існує розрив між кількістю жінок, які ризикують інфікуватися ВІЛ, та кількістю жінок, які мають доступ до ПрЕП. Особливо це стосується чорношкірих жінок, оскільки вони складають понад дві третини жінок, які живуть з ВІЛ у Великобританії.

Цю нерівність поглиблює ряд факторів. «ВІЛ показує нерівність, яку ми бачимо у всьому світі», – пояснює Вілл Нутленд, співзасновник Prepster, волонтерської організації, яка має на меті просвітництво та агітацію навколо PrEP. Вілл пояснює, що пов’язані з сексуальним здоров'ям потреби темношкірих жінок та людей загалом замовчуються через відсутність їхнього представництва на рівні ведення та творення цієї політики. Також має місце загальне недофінансування забезпечення сексуального здоров'я та брак ресурсів у деяких громадських організацій, які, можливо, найкраще підходять для цієї роботи. Деякі «кольорові» люди і жінки зокрема стикаються з такими постійними труднощами як необхідність пріоритизації життєвих цілей та побутовими моментами, як-от витрати на відвідування клініки, запис на прийом або відвідування з дітьми.

 

Чи потрапляють публічні меседжі щодо сексуального здоров’я до темношкірих?

Медичні заклади іноді характеризують темношкірих жінок та «кольорові» спільноти як «важкодоступні» або «важкі до залучення». Це викривлює реальність, де насправді існують успішні моделі просвітницької роботи, які демонструють: якщо докладати зусиль для забезпечення пропаганди в стратегічних місцях і відповідними та культурно компетентними способами, можна легко залучити ці ключові групи. «Їх не важко здобути, в них просто поки недостатньо вкладено», – пояснює Вілл. Дослідження неодноразово свідчили, що темношкірі спільноти прагнуть до освіти та послуг з питань сексуального здоров’я через ширший спектр каналів, ніж просто клініки сексуального здоров’я, – чи то просвітницька робота в індивідуальному порядку, шкільна освіта, соціальні мережі чи більш загальна реклама. Це, однак, означає фінансування організацій поза традиційними сферами сексуального здоров’я та визнання нюансів донесення цієї інформації, наприклад, хто її надаватиме та як?

У випадку з PrEP ми знаємо, що багато включених у дослідження IMPACT клінік (єдиний спосіб отримати PrEP через Національну службу охорони здоров'я Великобританії) не є місцями, де темношкірі люди, зокрема жінки, можуть отримати доступ до послуг сексуального здоров'я та підтримки контрацепції. Близько 47% жінок отримують засоби контрацепції та сексуального здоров’я від своїх лікарів, тож чому лікарів-терапевтів не включають до точок, де можна розпочати використання доконтактної профілактики ВІЛ?

Поточні вказівки щодо PrEP для жінок також є невиразними; вони заявляють, що «вживання PrEP жінками можна розглядати», якщо вони потрапляють у групу підвищеного ризику через «поєднання факторів». Неясно, скільки з цих факторів повинні змусити жінку чи клініциста почати думати про PrEP, а це означає, що доступ жінки до доконтактної профілактики ВІЛ дуже залежить від тлумачення клініцистом інструкції, яку він побачить того дня. Інші країни застосовують набагато більш пацієнтоорієнтований підхід до ПрЕП для жінок; наприклад, в Південній Африці медичні працівники беруть до уваги те, що якщо хтось виявляє бажання вживати PrEP, це тому, що вони вважають себе під високим ризиком зараження. Пацієнти можуть не розповідати про свій ризик повністю, проте, якщо вони просять препарати, це визнають достатнім свідченням потреби.

 

Що можна зробити для поліпшення доступу темношкірих пацієнтів до PrEP?

У Великобританії ми бачимо дії щодо включення спільнот темношкірих людей та жінок до обговорення теми PrEP, а також сексуального здоров'я загалом. Такі організації як Prepster (яка проводить освітні заходи та агітує за доступ до PrEP) та NAZ (яка має на меті надання послуг з ВІЛ та сексуального здоров’я для темношкірих чоловіків і жінок та етнічних меншин), працюють над покращенням помітності «кольорових» людей в контексті сексуального здоров'я та надання належних послуг та підтримки. Існують також ініціативи, які фінансує Фонд інновацій громадського здоров’я Англії, такі як MobPrESH (мобілізація в PrEP та сексуальне здоров'я), Sholay Love (спеціалізована на обслуговуванні південноазіатських чоловіків, які мають статеві стосунки з чоловіками), PrEP and Prejudice та партнерський проєкт PrEP Champions. У звіті Комітету з питань охорони здоров’я та соціальної допомоги 2017-2019 рр. це питання постійно отримує визнання.

MobPrESH, яким керує Prepster, готує жінок зі спільнот у Бристолі, Лондоні та Північному Йоркширі для реалізації функцій мобілізаторів, які можуть виконувати роль освітян, адвокатів і підтримки для жінок у своїх спільнотах довкола PrEP та питань сексуального здоров'я. Координатор MobPrESH Джосіна Каллісте наголошує на необхідності реалізації проєкту в рамках репродуктивного правосуддя. Його мета – визнати утиски і втручання, які заважають людям отримати доступ до своїх репродуктивних прав. MobPrESH створив можливості для жінок і очолюваний людьми такого ж статусу підхід для обговорення питань сексуального здоров’я через такі заходи як кулінарні вечори, вечірні клуби, кавові ранки, робота з перукарнями, а також проведення семінарів та відвідування карнавальних заходів та прайдів.

«Нам потрібно говорити про секс та стосунки загалом, щоб дозволити жінкам роздражнити свої потреби в кращому та здоровішому сексі», – пояснює Джосіна, продовжуючи описувати необхідність формування обговорення PrEP з жінками в іншому ключі. Розповідаючи про те, як оцінюють необхідність прописування PrEP жінкам, вона каже: «Ви не можете просто підійти до жінки і запитати її, чи у неї коли-небудь була ректальна ІПСШ, розумієте?!» Ставити питання, глибоко особисті питання стосовно історії хвороби та сексуальних практик, – це не найстратегічніший спосіб заохотити жінок відкритись і почати думати про своє сексуальне здоров'я. Натомість це потрібно забезпечити за допомогою більш персоналізованого та колаборативного підходу.

 

Перебування темношкірих жінок та інших людей у спільноті на периферії PrEP – це глобальна проблема

Недостатня представленість темношкірих жінок та представників ЛГБТ в питаннях застосування PrEP та клінік сексуального здоров’я, як правило, так само відображена у всьому світі, і ми бачимо, що інші країни також вживають заходів для забезпечення набагато більш адаптованого та керованого громадськістю підходу. Департамент охорони здоров'я в Сан-Франциско (SF DPH), до прикладу, використовує «навігаторів» такого самого соціального рівня і статусу для допомоги у створенні керованої спільнотою мережі людей, які приймають PrEP. Для ініціювання вживання PrEP (а не для переконування людей користуватися послугами) організація використовує також альтернативні джерела, як-от лікарі первинної медичної допомоги та місцеві аптеки. Крім того, вони вживають заходів для покращення поінформованості спільноти, використовуючи цільові інформаційні кампанії на таких ключових заходах як нетворкінг між темношкірими жінками, баскетбольні ігри та відвідини перукарень та барів. Також організація провела масштабне дослідження серед цільової аудиторії, щоб гарантувати, що кампанії в соціальних мережах доносять правильні меседжі після того, як перші спроби були визнані фетишизованими та надмірно сексуалізованими.

Організації з допомоги людям у прийомі ПрЕП Південної Африки також заручаються підтримкою «молодіжних навігаторів». Вони використовують такі технології як WhatsApp для створення прямих ліній з отримання клінічних консультацій та ведуть WhatsApp-групи для користувачів PrEP з сільської місцевості та підтримки контакту з іншими людьми, які використовують препарати. Вони виявили, що включення сюжетних ліній про PrEP у популярні мильні опери та використання певних знаменитостей як амбасадорів PrEP також підвищило розуміння та підтримку PrEP серед темношкірих спільнот.

Членам спільноти потрібно продовжувати підтримувати одне одного у покращенні послуг сексуального здоров’я та зменшенні ризику зараження ВІЛ, але медичні служби повинні підтримувати їх, визнаючи, що існує розрив у контексті доступу до послуг профілактики ВІЛ та поліпшення сексуального здоров’я. Це означає продовження та збільшення фінансування очолюваних спільнотами груп та визнання необхідності орієнтуватися на різні соціальні групи за допомогою спеціалізованих стратегій і підходів.

Розмірковуючи про омріяний список атрибутів послуг сексуального здоров’я, Джосіна описує «довгострокові цикли фінансування проєктів, які працюють; створення служб сексуального здоров’я в закладах, які вже відвідують темношкірі жінки; створення індивідуалізованих послуг для «кольорових» жінок і забезпечення культурної компетентності у всьому, що ми робимо».

Ми переходимо в епоху, коли керівництво Національної служби охорони здоров'я Великобританії поставатиме перед ще складнішим вибором щодо розподілу коштів на фінансування системи охорони здоров'я. Спокуса полягатиме в бажанні підтримати варті перших шпальт високотехнологічні варіанти, але потрібно пам’ятати, що значною мірою зменшення нерівності в отриманні послуг охорони здоров’я, особливо у сфері сексуального здоров’я, полягає у дослуханні та реагуванні на тих, хто може постраждати найбільше, але водночас не обов’язково найгучніше кричить.

Ця стаття є частиною серії «Тижня обізнаності про сексуальне здоров’я» від компанії Gal-dem. Більше про нього ви можете дізнатися тут.